14 علائم بسیار مهم اوتیسم کودکان
 14 علائم بسیار مهم اوتیسم کودکان


برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ۱۴ نشانه بسیار مهم اوتیسم کودکان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور ۷۰۷۰۵۰۰۹-۰۲۱
تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنیداوتیسم به عنوان یک اختلال رشدی محسوب می شود که در سال های اخیر رواج بسیاری یافته است. در واقع علت اصلی بیماری اوتیسم تاکنون شناخته نشده است. با توجه به این که کودک مبتلا به اوتیسم مشکلی در شنوایی ندارد ولی صحبت نمی کند و یا بسیار کم حرف می زند ، رفتارهای پرخاشگرانه از خود بروز می دهد و یا حرکات تکراری انجام می دهد. اوتیسم مانع از پیشرفت ذهنی کودک می شود. نشانه های این اختلال ممکن است با توجه به شدت و خفیف بودن آن در هر فرد متفاوت باشد ، از این رو والدین می بایست برای کمک به فرزند خود به مشاور و یا روانشناس مراجعه نمایند. اوتیسم معمولا در ۳ سال اول زندگی شخص بروز می کند و باعث تضعیف عملکرد مغز می شود که در نتیجه مغز در زمینه ی رفتارهای اجتماعی ، فعالیت های سرگرم کننده فرد را برای برقراری ارتباط کلامی و غیرکلامی دچار مشکل می کند.

علائم و نشانه های اوتیسم کودکان چیست؟

با توجه به نوع اوتیسم و میزان شدت و خفیف بودن آن ، نشانه ها و علائم آن در هر کودکی متفاوت می باشد. در این بخش از مطلب برخی از نشانه های بارز اوتیسم کودکان را بیان می نماییم.

۱۴ نشانه بسیار مهم اوتیسم کودکانبه فردی که به این اختلال مبتلا شده است ، درخودمانده یا اوتیستیک گفته می شود و علائم آن تا قبل از ۳ سالگی بروز پیدا می کند.۱-تشنج

می توان گفت یکی از علائم و نشانه های اوتیسم که ممکن است در کودکی و یا بزرگسالی شروع شود ، صرع و یا تشنج می باشد. در واقع اختلالات تشنجی از قبیل صرع در بین ۳۹ درصد از بیمارانی که از این اختلال رنج می برند ، رایج می باشد.

۲-اختلال در سیستم گوارشی

اختلال در سیستم دستگاه گوارش در بین ۸۵ درصد از کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند وجود دارد که شدت آن متفاوت می باشد و ممکن است به صورت بیماری های التهاب روده ، یبوست و یا اسهال در فرد بروز پیدا کند. کودکی که مبتلا به اوتیسم می باشد ممکن است برای آرام شدن درد هایی که به دلیل مشکلات گوارشی به وجود می آید ، رفتارهایی از قبیل کوبیدن سر ، تکان دادن دست ها و یا رفتارهایی از این قبیل انجام دهند.

۳-اشکال در برقراری ارتباط

کودکان تا سه سالگی مراحل یادگیری زبان را می آموزند. یک یا دو کلمه صحبت می کنند و یا زمانی که دیگران نام آن ها را صدا می زنند بازخورد نشان می دهند ، ولی کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است اصلا صحبت نکنند ، بسیار کم حرف بزنند و یا از کلمات بی ربط و بی معنی در جملات خود استفاده کنند ، همچنین ممکن است زبان بدن و حالات چهره این کودکان با خواسته هایشان همخوانی نداشته باشد ، به همین دلیل نمی توانند خواسته ها و نیازهای خود را به راحتی بیان کنند و درک خواسته هایشان برای دیگران دشوار می باشد ، در نتیجه زمانی که در برقراری ارتباط شکست می خورند ، رفتارهای نامناسب از قبیل جیغ کشیدن ، پرخاشگری و … را از خود بروز می دهند.

۴-ناتوانی در برقراری ارتباط چشمی

در موارد شدیدتر و یا در برخی مواقع در نوع متوسط این اختلال کودک توانایی برقرار کردن ارتباط چشمی را ندارد و نمی تواند با اطرافیان خود ارتباط چشمی برقرار کند.

۵-تفاوت در نحوه ی بازی کودکان اوتیسم با سایر کودکان

معمولا کودکان عادی از سن دو سالگی بازی های تخیلی انجام می دهند ، از اسباب بازی های خود ، به صورت نمادین استفاده می کنند ، نسبت به وسایل و اسباب بازی های خود بی اهمیت نیستند و به آن ها توجه می کنند ولی کودک اوتیستیک رفتارهای عجیبی با اسباب بازی های خود دارد ، بازی های سایر کودکان را درک نمی کنند و یا نحوه ی درست بازی با وسایل هایش را نمی داند.

۶-تفکر انتزاعی ندارند

در واقع با رسیدن به نوجوانی تفکر انتزاعی کامل می شود ، یک نوجوان عادی به راحتی معانی ضرب المثل ها و کنایه را می داند و توانایی تحلیل آن را نیز دارد این در در حالی می باشد که کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند همچین درکی ندارند ، همین مسئله باعث می شود تا ارتباطشان با دیگران دچار مشکل شود.

۷-ژنتیک

یکی دیگر از علائم این اختلال نقص در ژنتیک می باشد به این صورت که علاوه بر این که این کودکان دچار اوتیسم هستند ، نقص هایی از قبیل توبروز اسکلروزیس(Tubreros sclerosis) ، سندرم ایکس شکننده ، سندرم آنجلمن و یا اختلال های کروموزومی نیز برخوردار می باشند.

۸-حساس و تحریک پذیر می باشند

اگر فردی به طور ناگهانی دست یک کودک اوتیسم را بگیرد و یا آن را لمس کند ، کودک اوتیستیک سریعا واکنش هایی از جمله فرار ، فریاد کشیدن و یا ترس شدید از خود نشان می دهد.

۹-استرس و نگرانی بی علت

یکی دیگر از علائم و نشانه های این کودکان خنده ها و گریه های بی مورد و یا بروز استرس و نگرانی های شدید می باشد که هیچ دلیل و علت خاصی نداد.

۱۰-تنهایی را ترجیح می دهند

معمولا این کودکان تنهایی را ترجیح می دهند و تمایل دارند در دنیای خود به دور از دیگران و داشتن روابط اجتماعی زندگی کنند.

۱۱-اشیاء در حال چرخش را دوست دارند

کودکان اوتیسم اشیاء در حال چرخش برای مثال ، لباسشویی ، پنکه و … از این قبیل را دوست دارند و از تماشای آن لذت می برند ، همچنین یکی از تفریحات و سرگرمی های این کودکان چرخیدن به دور خود می باشد.

۱۲-احساسات این کودکان ثبات ندارد

احساس کودکانی که مبتلا به اوتیسم می باشند ثبات ندارد ، به این صورت که در برخی موارد آستانه ی تحمل آن ها بسیار کم و در برخی موارد بسیار زیاد می باشد. برای مثال ممکن است یک کودک اوتیستیک صداهای بسیار آهسته را بشنود و بالعکس متوجه صداهای بلند نشود و یا سوختگی شدید را حس نکنند ولی با کوچکترین ضربه درد بسیار شدیدی را حس کنند.

۱۴ نشانه بسیار مهم اوتیسم کودکان

۱۳-انجام رفتارهای تکرار شونده

یکی دیگر از علائم اصلی اوتیسم رفتارهای تکرار شونده از قبیل چیدن اشیاء به صورت چندین باره ، تکان دادن دست ها ، تکرار صداها ، پریدن و چرخیدن می باشد.

۱۴-محدود بودن فعالیت ها

محدوده ی فعالیت این کودکان بسیار پایین می باشد ، می توان این موضوع را در شیوه ی بازی آن ها با اسباب بازی هایشان دید. این کودکان به جای انجام بازی های گوناگون با اسباب بازی های خود ، ساعت ها وقت خود را صرف چیدن آن ها می کنند و چنانچه فردی و یا چیزی ترتیب چیدمان آن ها را بهم بریزد ، شدیدا ناراحت و عصبانی می شوند ، البته در برخی از موارد ، افراد و کودکانی که مبتلا به اوتیسم هستند به هیچ عنوان نباید محیط پیرامون و فعالیت روزمره شان تغییر کند زیرا دچار اضطراب بسیار شدید و در نهایت خشم می شوند.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ۱۴ نشانه بسیار مهم اوتیسم کودکان با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور ۷۰۷۰۵۰۰۹-۰۲۱
تماس از استان تهران ۹۰۹۲۳۰۵۹۷۸
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنیدسوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

منبع : ۱۴ نشانه بسیار مهم اوتیسم کودکان

مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی و آنلاین - عوامل موثر پرخاشگری و راهکارهای کنترل آن - آسیب و پیامدهای استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت - روش های موثر برای غلبه بر استرس سخنرانی - علل شکاک بودن همسر - آسیب های دروغ و راه های درمان دروغگویی - عوامل و صدمات ناشی از حسادت - بررسی شخصیت افراد درونگرا و برونگرا - عوامل موثر بر استرس در محیط کار چیست؟ - علل و راه های درمان خیال بافی در کودکان و بزرگسالان - اختلال اضطراب اجتماعی و درمان آن - انواع توهم و علل ایجاد آن - راهکار های تقویت حافظه - بررسی اختلال شخصیت خودشیفتگی و راه درمان آن - اثرات افکار منفی بر سلامت جسم و روان - تاثیر موسیقی برسلامت روان - اختلال خودزشت پنداری چیست؟ - بررسی دلایل و علائم بی اشتهایی و پرخوری عصبی - نحوه برخورد با بد دهانی و فحاشی کودکان - علت کمرویی و خجالت - بیماری آلزایمر چیست؟ - اختلال روانی پرخوری چیست؟ - بی انگیزگی و عوامل موثر آن - عوارض و تاثیر خودارضایی در مردان و زنان - تفاوت فوبیا و ترس و راهکارهای درمان آن  - نشانه های افسردگی و درمان آن - ارتباط بین دهن بینی و اختلال های شخصیتی - چگونه می توانیم نه بگوییم؟ مهارت نه گفتن - تاثیر مطالعه و کتابخوانی بر سلامت روان - روانشناسی شخصیت و انوع تیپ های شخصیتی - رازهای شاد زیستن - علت بی خوابی شبانه و راهکار درمان آن - راهکارهای درمان گیاهی بی خوابی شبانه - انواع استرس و راهکارهای مدیریت آن - عوارض قرص های خواب آور چیست؟ - معرفی قرص های خواب آور قوی - زبان بدن چیست؟ - زبان بدن زنان و مردان - ۱۴ نشانه بسیار مهم اوتیسم کودکان