عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین
عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین

معمولا روزهای اول زندگی برای زوجین توام با عشق و محبت بسیار است ولی پس از گذشت چند سال از شدت عشق های آتشین روزهای اول زندگی زناشویی آن ها کم می شود مسئله ای که وجود دارد این است که چه اتفاقی باعث دور شدن زوجین از یکدیگر و کم شدن عشق و علاقه بین آن ها می شود؟ اغلب این موضوع باعث می شود تا زوجین از طریق راه های دیگر به دنبال هیجان، عشق و علاقه بگردند، طبق آمار های به دست آمده ۶۰ – ۳۰ درصد زوجین در برخی از شرایط زندگی به همسر خود خیانت می کنند. اکثر زوجین این کم شدن عشق و علاقه را ناشی از تفاوت هایی که بین آن ها وجود دارد می دانند، که پس از گذشت چندسال از زندگی آن ها این تفاوت ها نمایان می شود. مشاوران متخصص مرکز مشاوره خانواده تلفنی، رایکو نوشتاری را در قالب علت های کم شدن علاقه بین زوجین و راهکارهایی جهت جلوگیری از این مشکل برای شما فراهم آورده اند از این رو پیشنهاد می نماییم این نوشتار را تا انتها مطالعه نمایید.جان گاتمن زوج درمانگر معاصر معتقد است که انتقاد های مداوم از همسر بیش ترین عامل تاثیر گذار در سرد شدن و کم شدن علاقه و عشق بین زوجین می باشد.عوامل و علت های کم شدن علاقه در زوجین

معمولا کم شدن علاقه بین زوجین علت های مختلفی دارد از جمله آن ها می توان به انتقاد کردن های مداوم اشاره کرد، شاید زوجین از تاثیر این کار در زندگی خود بی اطلاع باشند ولی این موضوع به مرور زمان باعث آسیب رساندن به رابطه زناشویی می شود علاوه بر آن علت های دیگری برای به وجود آمدن این مشکل وجود دارد که در ذیل به آن ها می پردازیم.

بحث و مشاجره: اکثر زوجین برداشت نادرستی از اختلاف نظر ها و بحث های خود دارند و گمان می کنند که تمامی این مشاجره ها ناشی از نبود علاقه و عشق بین آن ها می باشد مسئله بعدی نحوه برخورد زنان و مردان پس از مشاجره است به این صورت که اغلب مردان پس از مشاجره سکوت می کنند در حالی که این روش باعث سرد شدن رابطه آن ها می شود.  

مباحث و مشکلات مربوط به گذشته: معمولا خانم ها هر نوع مشکل و بحث های حل نشده را فراموش نمی کنند و حافظه قوی در این زمینه دارند به همین دلیل کوچکترین موضوعی باعث یادآوری و ناراحتی آن ها می شود در مقابل اکثر آقایان سعی می کنند راجب مشکلی که باعث بحث و دلخوری آن ها شده است صحبت نکنند و یا به اصطلاح بر آن ها سرپوش می گذارند.

دور بودن های طولانی مدت زوجین از یکدیگر: در برخی از زندگی های زناشویی دور بودن های طولانی مدت بنا به دلایل مختلف و یا داشتن مشاغلی از جمله خلبانی، شیف های کاری شبانه، پزشکی و …  یکی از دلایل دوری زن و مرد از یکدیگر می باشد که به مرور زمان باعث سرد شدن روابط آن ها در برخی موارد موجب بروز شک در یکی از زوجین می شود.

اهمیت ندادن به روابط جنسی: مسئله جنسی یکی از موضوعات بسیاری مهمی است که زوجین باید به آن توجه کنند، همچنین اهمیت و تاثیر آن را بر زندگی خود جدی بگیرند، می توان این طور گفت که رابطه جنسی باعث بیشتر شدن و یا کاهش علاقه بین زوجین می شود از این رو هیچ یک از زوجین نباید در رابطه جنسی خود کوتاهی نمایند.

راهکارهایی جهت ایجاد عشق و محبت زوجین

برای جلوگیری از کم شدن عشق، علاقه و محبت بین زوجین راهکارهایی وجود دارد که در این بخش به برخی از آن ها می پردازیم.

عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین

همسر خود را عاقلانه انتخاب کنید: اولین و مهم ترین گام برای شروع زندگی مشترک انتخاب عاقلانه و درست همسر می باشد زیرا زمانی که شما انتخاب خود را با توحه به ویژگی های شخصیتی، ارزش ها و خصوصیات او انتخاب کنید در مسائل و مشکلات به وجود آمده می توانید رفتار درستی انجام دهید.

نیاز ها و خواسته هایتان را با همسر خود در میان بگذارید: بسیاری از ناراحتی ها و بحث ها ناشی از این است که زوجین با خودشان این تصور را دارند که همسرشان از طریق رفتارهایشان متوجه ناراحتی آن ها می شود ولی حقیقتی که وجود دارد این است که صحبت نکردن راجب مسائل، مشکلات و خواسته هایتان باعث حل شدن مشکلات بین زوجین نمی شود بلکه به مرور زمان باعث سرد شدن روابط زناشویی و کمبود محبت می شود. 

همسرتان را با کسی مقایسه نکنید: سعی کنید در هیچ مواردی همسرتان را با شخص دیگری مقایسه نکنید زیرا این کار باعث می شود که اعتماد به نفس همسرتان کمتر شود و دائما به این فکر کند که دیگران در نظر شما بهتر از او هستند.

از رفتارهای مطلوب همسرتان قدردانی کنید: زمانی که همسرتان کاری را انجام می دهد که شما از رفتارش خوشنود می شوید سعی کنید از رفتارهایش قدردانی کنید، این کار باعث می شود که همسرتان تشویق شود و آن رفتار را تکرار نماید.

به همسرتان اظهار محبت نمایید: زوجین باید به یکدیگر ابراز علاقه و محبت نمایند زیرا محبت یک نعمت خدادادی است که می تواند بسیاری از مشکلات بین زوجین را حل کند،  زیرا در صورتی که زنان از جانب همسر خود محبت نبینند حتی انگیزه ای برای انجام فعالیت های روزانه خود ندارند.

همسرتان را حامی و پشتیبان خود بدانید: همسرتان را نزدیک ترین فرد به خودتان بدانید فراموش نکنید که محرم ترین فرد به شما همسرتان است، پس در همه موارد و تصمیم گیری ها از همسر خود راهنمایی و مشورت بخواهید.

به همسرتان هدیه بدهید: گاهی اوقات برای همسرتان هدیه بخرید، لزوما نباید فقط در موقعیت ها و شرایط خاص برایش کادو بخرید گاهی بدون مناسبت برای یکدیگر هدیه بخرید این کار باعث می شود که همسرتان احساس کند که برای شما ارزش دارد و شما به او اهمیت می دهید

منبع : عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین

راهکار های تقویت حافظه - بررسی اختلال شخصیت خودشیفتگی و راه درمان آن - اثرات افکار منفی بر سلامت جسم و روان - تاثیر موسیقی برسلامت روان - اختلال خودزشت پنداری چیست؟ - اثرات تنبیه بدنی در کودکان - عوارض مصرف شیشه و راهکارهای ترک آن - علت وابستگی کودک به والدین و راه های درمان آن - بررسی دلایل و علائم بی اشتهایی و پرخوری عصبی - اختلال روانی پرخوری چیست؟ - بی انگیزگی و عوامل موثر آن - عوارض و تاثیر خودارضایی در مردان و زنان - عوارض اعتیاد به الکل و درمان آن - تفاوت فوبیا و ترس و راهکارهای درمان آن - چگونه نقاشی کودکان را تفسیر کنیم؟ - چگونه با خانواده همسر خود رفتار کنیم؟ - عوامل تاثیرگذار بر کاهش عشق و علاقه در روابط زوجین