آسیب و پیامدهای استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت
آسیب و پیامدهای استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت

از قدیم تاکنون زندگی انسان پیشرفت بسیاری داشته است، اینترنت یکی از دستاوردهای مهم بشر می باشد که امروزه نقش بسیاری در زندگی همه ی مردم دارد. با توجه به این که از اینترنت در کارهای فرهنگی، اقتصادی و علمی استفاده می شود ولی اینترنت آسیب های بسیاری هم دارد که شاید اغلب کسانی که بطور دائم از آن استفاده می کنند متوجه آسیب ها و مضرات آن نباشند. اینترنت دارای کارکردهای مثبت و منفی می باشد و نمی توان بطور کامل آن را نفی کرد، بلکه می توان بطور کنترل شده و صحیح ازآن استفاده کرد. امروزه علاوه بر بزرگسالان کودکان و نوجوانان نیز در سنین پایین تر بطور دائم به استفاده از اینترنت می پردازند. در ادامه ی مطلب ما سعی می کنیم به آسیب ها و معایب استفاده ی نادرست اینترنت بپردازیم و سعی کنیم  در جهت استفاده کنترل شده و مناسب اینترنت به شما راهکارهای مناسبی ارائه دهیم از این رو به شما پیشنهاد می کنیم ادامه ی مطلب را هم مطالعه بفرمایید و چنان چه سوالاتی در این زمینه داشتید با مرکز مشاوره تلفنی رایکو تماس حاصل فرمایید تا مشاوران ما پاسخگوی سوالات شما باشند و راهنمایی های لازم را انجام دهند .

آسیب های ناشی از اینترنت :

استفاده نادرست از اینترنت موجب می شود آسیب های فردی و روانشناختی بسیاری به انسان وارد شود. از جمله گوشه گیری، افسردگی، هویت نامشخص، اعتیاد به گپ زدن و چت کردن های اعتیاد آور می شود. در ادامه بطور جزئی به هر کدام از این موارد می پردازیم.

هویت نا مشخص:یکی از مشکلات و معایبی که فضای مجازی دارد و می تواند آسیب زا باشد هویت ناشناس فرد است زمانی که شما در حال چت کردن در یک گروهی هستید که افراد آنرا نمی شناسید ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی از چت کردن های دائم به افرادی که در آن گروه مجازی هستند اعتماد کنید در حالیکه از هویت واقعی آنها خبر ندارید و آن ها را نمی شناسید این مسئله می تواند آسیب های جدی به دختران و پسران بزنند. چه بسا بسیاری از نوجوانان از طریق همین شبکه های اجتماعی وارد دوستی های غیر معمول و آسیب زا می شوند که می تواند از لحاظ روحی به آنها آسیب های بسیاری وارد کند. نوجوانان در فضای مجازی دائما با محرک های جدید روبرو می شوند و همین باعث می شود که بر روی رفتار ها و هویت واقعی آن ها تاثیر منفی بگذارد. 

 گوشه گیری و افسردگی ناشی از اعتیاد به اینترنت:کسانی که بطور دائم از اینترنت استفاده می کنند نمی توانند فعالیت های دیگری انجام دهند زیرا وب گردی و چت کردن های شبانه روز در گروه ها به آنها مجال انجام دادن کارهای دیگر را نمی دهد مثلا خانواده ها اکثرا با این مشکل روبرو هستند که فرزندشان دائما در اتاق خودش است، بیرون نمی آید، در مهمانی ها شرکت نمی کند و تمام وقت خود را صرف اینترنت و فضای مجازی می کندو حتی گاها پیش آمده است که برای خوردن غذا هم بیرون از اتاق خود در نمی آیند .

علت های گرایش نوجوانان به اینترنت:

پرکردن اوقات فراغت و بی کاری:بسیاری از نوجوانان بدلیل اینکه تفریحات و سرگرمی ها و یا امکانات ورزشی در اختیار آنها قرار ندارد از اینترنت برای پر کردن اوقات خود استفاده میکنند و متاسفانه خانواده ها هم از این موضوع ناراحت نیستند و از اینکه فرزندشان در خانه پیش خودشان است احساس خوبی داردند در حالیکه شاید متوجه خطرات و آسیب های جدی این امر نباشند. 

فرار از استرس ها و ناکامی های زندگی:بسیاری از نوجوانان برای فرار از مشکلات،ناراحتی ها و استرس های ناشی از زندگی خود به اینترنت روی می آورند زیرا در آنجا می توانند دور از هرگونه ناراحتی و مشکلات خود باشند و به اینترنت و فضای مجازی به عنوان یک مامن امن و آرام نگاه می کنند. 

پیامد های ناشی از استفاده نادرست از اینترنت:

ترویج فرهنگ غربی:از طریق اینترنت بسیاری از فرهنگ های غربی وارد فرهنگ جامعه ی ما می شود که با هیچ یک از فرهنگ های ما سنخیبت ندارد و باعث می شود که مردم به سمت فرهنگ های کشورهای غربی گرایش پیدا کنند که همین امر باعث بوجود آمدن نوعی از جابه جایی فرهنگی میشود. 

آسیب و پیامدهای استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت

بوجود آمدن روابط غیر اخلاقی در جوانان:نوجوانان در شبکه های اجتماعی بطور صریح شاهد روابط غیرمعقول و روابط جنسی نادرست می شوند و همین باعث می شود که به آسیب ها، اشتباه و غیرمعقول بودن این روابط توجهی نکنند و وارد اینگونه روابط بشوند. 

از دیگر آسیب های ناشی از اینترنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هک کردن اطلاعات شخصی
 • فاصله گرفتن نوجوانان از دنیای واقعی و تلف شدن وقت آنها
 • بهره کشی جنسی
 • قرار گرفتن فایل های مبتذل در دسترس مردم

آسیب های جسمی 

 • کم شدن فعالیت بدنی
 • چشم درد
 • چاقی و عدم جذب چربی ها
 • مشکلات تنفسی
 • فشار های عصبی
 • افزایش قند خون
 • بوجود آمدن تیک ها
 • خارج شدن ستون فقرات از حالت طبیعی

از نظر یونگ اتاق های چت منبع اصلی اعتیاد اینترنتی هستند.

توصیه هایی برای والدین در رابطه با استفاده فرزندان از اینترنت 

 • کودکانتان را آگاه کنید تا اطلاعات شخصی خود را در اینترنت و اختیار دیگران قرار ندهند. 
 • بروی سایت هایی که مراجعه می کند نظارت داشته باشید.
 • فرزندتان را آگاه کنید با کسی که در فضای مجازی با او آشنا شده است قرار ملاقات حضوری ترتیب ندهد. 
 • زمان استفاده از اینترنت را کم کنید.
 • باید به فرزندانتان آموزش بدهید همان گونه در دنیای واقعی رفتار های زشت مانند حرف های رکیک، فحش دادن و استفاده از مطالب مبتذل را رعایت می کند باید در دنیای مجازی هم این قوانین را رعایت کند.
 • به فرزندانتان بیاموزید که هر مطلب و اخباری که در فضای مجازی می خواند و یا می بند حتما و لزوما حقیقت ندارد. 

در آخر خانواده ها باید هم خود و هم رفتارهای فرزندانشان را در رابطه با استفاده از اینترنت تحت کنترل قرار بدهند و این تصور را نداشته باشند که آسیب ها و مضرات اینترنت فقط برای فرزندانشان است بلکه خود والدین هم در معرض قرار گرفتن همین آسیب ها هستند که گاها باعث سرد شدن روابط خانوادگی و دور شدن خانواده از فرزندان می شود. پس خانواده برای بهتر و گرم شدن روابط خانوادگی باید به نکاتی که به آنها اشاره شد اهمیت بدهند و سعی در استفاده ی درست و بهینه از اینترنت داشته باشند. 

منبع : آسیب و پیامدهای استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت

بیماری وسواس چیست؟ راه های درمان وسواس فکری و عملی - بیماری اوتیسم چیست؟ علائم بیماری اوتیسم و روش های درمان آن در کودکان - سوالات مشاوره قبل از ازدواج - انواع ترس در کودکان و علائم و راه کارهای درمان آن - عوامل موثر پرخاشگری و راهکارهای کنترل آن - آسیب و پیامدهای استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت